Trakų krašto istorija pasižymi savo įspūdingu kraštovaizdžiu ir daugelį amžių taikingai sugyvenančių tautų įvairove. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas (XIV–XV a. sandūra) į Trakus atsivežė ir nuo to laiko čia apsigyveno įvairių kultūrų ir tikėjimų atstovai: karaimai, totoriai ir kt. Ir kiekvieni statė savo tradicinius maldos namus. Kartu su totorių mečete, karaimų kenesa, stačiatikių cerkvėmis, unitų ir katalikų bažnyčiomis miestas praturtėjo savitomis kultūrinėmis tradicijomis, papročiais, įvairiais bei naudingais amatais.
2015 metais Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija, suvokdama spalvingo tautų kultūrinio paveldo svarbą, pradėjo veiklą Trakų krašto tradicinių amatų centre. Pagrindinis šio centro tikslas – išsaugoti skirtingų tautų kultūrinį paveldą: švenčių tradicijas ir papročius, virtuvės ir amatų ypatumus bei kita. Siekiama užtikrinti tradicijų tęstinumą, jomis sudominti Trakų gyventojus bei miesto svečius. Gausių švenčių ir viso vasaros sezono metu patys įvairiausi meistrai čia demonstruoja savo amatus: mezga, drožia, gamina odinius gaminius ir kt.
Įsidėmėtina, jog pabrėžiamas visų čia gyvenusių ir tebegyvenančių tautų kultūrinis paveldas. Taigi čia galima susipažinti ir įsigilinti į lietuvių, karaimų, gruzinų, totorių tradicijas bei amatus.
Vienas iš tradicinių amatų tęstinumo užtikrinimo būdų – praktinės edukacinės programos. Tai nuo vienos iki kelių valandų trunkantys užsiėmimai, kurių metu dalyviams suteikiama galimybė išmokti ar pralavinti pačius įvairiausius įgūdžius. Gausi užsiėmimų įvairovė apima sritis nuo duonos ar kibinų kepimo iki vilnos vėlimo, nuo muilo iki šiaudinių dekoracijų gamybos, nuo arbatos laboratorijos iki juostų ir kilimų audimo...
Trakų krašto tradicinių amatų centras teikia plataus pobūdžio paslaugas, telkia rajono amatininkus, konsultuoja juos dėl amato ir meistrystės sertifikavimo, pristato jų darbus organizuodamas pažintines programas, šventes ir muges. Nuolat veikiančioje suvenyrų parduotuvėje galima įsigyti įvairių rankų darbo gaminių.
Devyni amatai, o dešimtas visai ne badas
Trakų krašto tradicinių amatų centras siūlo daugiau nei dešimt skirtingų edukacinių programų, o naudingus įgūdžius padeda lavinti įvairių amatų meistrai. Čia kiekvienas norintis gali išmokti velti vilną, gaminti muilą, austi juostas ar kilimėlius. Papuošti namus galima pamokėlių metu pagamintais dekoratyviniais meno dirbiniais: šiaudiniais sodais ir žaisliukais, iš medžio drožtais angeliukais ar žolynais inkrustuotais medinaičiais. Pavyzdžiui, Akmens užkalbėjimo pamokėlėje supažindinama su baltiškų ženklų ir spalvų reikšme, o pasigilinti į lėlių rišimo istoriją, lietuvių tautinio kostiumo tradiciją bei į sapnų pasaulio paslaptis gali Sapnų lėlytės dalyviai.
Šios edukacinės programos yra mokamos, jos vykdomos lietuvių, rusų, lenkų ar anglų kalbomis. Norintiems dalyvauti pamokėlėse, reikia užsiregistruoti telefonu ar interneto svetainėje Kiekvienam edukacinės programos dalyviui įteikiamas pradedančio amatininko pažymėjimas.
Virtuvės lobynas
Tradicinių amatų sąrašas negali apsieiti be virtuvės paveldo. Norintiems susipažinti su dzūkų, totorių, karaimų ar gruzinų virtuvių ypatybėmis ištisus metus siūlomos įvairios kulinarinės praktikos pamokėlės.
Specialių pamokėlių metu jų dalyviams suteikiama galimybė atskleisti karaimiškų kibinų kepimo ar chamur dolma – naminės koldūniukų sriubos – virimo paslaptis. Taip pat pavyks sužinoti, koks patiekalas yra totoriųčak-čak, gruzinų chačapuris ar chinkalis. Su dzūkų gaminių ypatumais kviečiama susipažinti senovinėje krosnyje išsikepant dzūkišką duonelę, grikinę babką, naminius meduolius ar riestainius.
Jeigu norite pasiruošti šventinį vaišių stalą pagal senovės tradicijas, amatų centras kviečia į specialiai prieš kalendorines šventes organizuojamas edukacines pamokas. Žiemą siūloma sužinoti apie Kūčių valgius, papročius, žaidimus bei išmokti kepti kūčiukus, kitaip vadinamus prėskučius. Šv. Velykoms besiruošdami kiaušinių marginimo pamokėlėse įgausite žinių apie margučių spalvų bei raštų simboliką ir kitas įdomybes. Artėjant trumpiausiai metų nakčiai, Joninėms, Arbatos laboratorija užburs savo aromatais bei išskirtiniais senaisiais šio gėrimo gamybos receptais.
Pažintiniai žygiai
Trakų krašto tradicinių amatų centras taip pat organizuoja įvairaus pobūdžio pažintinius žygius. Į juos galima keliauti pėsčiomis, minti dviračiais ar irtis valtimis. O žiemos metu naujų potyrių trokštantieji kviečiami kartu pasivaikščioti po užšalusį Galvės ežerą, susipažinti su gausybe sakmių bei padavimų, sukurtų apie ežerą bei jo salas.
Tiems, kam įdomu pažinti vieną seniausių amatų – bitininkystę, siūloma ramaus miško taku pasiekti tykų dzūkiško tipo etnografinį Tiltų kaimą. Bitininko vedami smalsautojai susipažins su bičių gyvenimu, patirs, kaip reikia su jomis draugauti.
Norintiems aplankyti grafų Tiškevičių dvarus, amatų centras siūlo žygius dviračiais. Per kalvas, žvyrkelius ir pievas pasiekiami trys – Trakų Vokės, Lentvario bei Užutrakio – dvarai.
Vaikų stovyklos
Trakų krašto tradicinių amatų centras vasaros metu siūlo aktyvias kūrybines vaikų stovyklas. Patyrusių ir entuziastingų vedlių padedami vaikai susipažįsta su apylinkėmis, įsitraukia į vaidybinius žaidimus, diskusijas, žaidžia komandinius ar individualius užsiėmimus.
Nedidelėse (iki 16 vaikų) stovyklos grupėse suteikiama naujų bendravimo ir saviraiškos galimybių, skatinamas vaikų kūrybiškumas ir savarankiškumas, formuojama tautinė savimonė, skleidžiamos etnokultūros vertybės. Stovyklautojai supažindinami su senaisiais amatais, jų istorija ir puoselėjimo svarba. Siekiama vaikams sudaryti galimybes įgyti praktinių žinių bei lavinti kasdieniame gyvenime reikalingus įgūdžius. Vaikai patys pabando pagaminti įvairiausių gėrybių – nuo skanėstų iki meno ar namų apyvokos dirbinių.