Medininkų pilis

Jūsų atstumas iki šio objekto

10 min. 10 min. 10 min. 10 min.

Aprašymas

 

 Audiogidas

 

 

 

Medininkai susiformavo prie vieno seniausių ir didžiausių Lietuvoje prekybos kelių. Pakelėje daug pilkapynų, piliakalnių bei senųjų gyvenviečių pėdsakų, iš kurių galima spręsti, kad kelias nutiestas 1 tūkstantmetyje. Keliaudami juo lietuviai pasiekdavo rusų žemes. 

Iš istorinių architektūrinių šaltinių sunku pasakyti, kada tiksliai Medininkuose buvo pastatyta pilis. Manoma, kad gyvenvietė ir pilis atsirado XIV a. pirmoje pusėje, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino valdymo laikais. Pirmąkart Medininkų pilis rašytiniuose šaltiniuose paminėta XIV a. pabaigoje, pasakojant apie vieną kryžiuočių žygių.

Greta aukščiausių Lietuvos kalvų – Aukštojo bei Juozapinės – stūksanti pilis yra viena geriausiai išsilaikiusių Lietuvos teritorijoje. Senosios mūrinės statybos likučiai leidžia pajusti to laikmečio kasdienio gyvenimo atmosferą taikos metu, įsivaizduoti, kaip nuo užpuolikų gynėsi mūsų protėviai.

Atstatytoje Medininkų pilyje lankytojai gali susipažinti su pagrindiniame bokšte nuolat veikiančia išskirtine ekspozicija ir nuo apžvalgos aikštelės pasidairyti po Medininkų apylinkes. Dabartiniai šeimininkai smalsiuosius kviečia į įvairius renginius: kasmetines Medininkų pilies žaidynes, muzikos ir apeigų dieną. Taip pat čia rengiamos konferencijos, vaizduojamojo meno – fotografijos, grafikos, tapybos – parodos. Konferencijų salėje ir pilies kieme organizuojami šviečiamieji užsiėmimai vaikams bei suaugusiesiems.

 

Architektūra

Mūrinė Medininkų pilis yra keturkampio formos, gardinio, arba aptvarinio, tipo. Iš tokio tipo pilių Lietuvoje ji didžiausia. Ir, beje, – viena didžiausių Vidurio ir Rytų Europoje! Pilį juosia dvigubi gynybiniai grioviai (vienas jų pripildytas vandens) bei medinė siena. Bendras plotas su gynybiniais grioviais – apie 6,5 ha.

Pilį sudaro 4 bokštai. Juos jungia beveik 2 metrų storio ir 15 metrų aukščio sienos su vartais ir šaudymo angomis. Pagrindinio gynybinio bei gyvenamojo bokšto (donžono) aukštis – apie 30 metrų. Statinio architektūra kukli ir nesudėtinga. Sunku išskirti ryškesnius stiliaus bruožus, tačiau pilies vartai su smailiomis arkomis ir bokšto langai primena gotikinę stilistiką.

 

Ekspozicija

Vienoje geriausiai išsilaikiusių Lietuvos teritorijoje pilių lankytojams atvertos 4 nuolatinių ekspozicijų salės. Penkių aukštų pagrindiniame bokšte pristatoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija, supažindinama su kitomis mūrinėmis pilimis, galima apžiūrėti ypatingus archeologinius radinius. Čia eksponuojama anuomet naudota ginkluotė: patrankos, akmeniniai sviediniai ir kita karinė technika. Viena salė skirta Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko medžioklės trofėjams ir medžioklės peilių kolekcijai.

Viršutiniame, penktajame, aukšte įrengta reprezentacinė salė. Iš jos galima patekti į pagrindinio bokšto apžvalgos aikštelę ir pasigrožėti Medininkų aukštuma bei Aukštojo ir Juozapinės kalvomis.

 

Medininkų pilies žaidynės

Kasmet paskutinį rugsėjo savaitgalį čia vyksta neeilinis renginys – Medininkų pilies žaidynės. Tomis dienomis pilis tarsi atgyja – į šventę susirenka riteriai, amatininkai, menininkai bei daugybė svečių, lankytojų laukia įvairios pramogos ir žaidimai, nuotaiką kelia smagi muzika ir šokiai, rengiami riterių ir lankininkų turnyrai, meistriškumą demonstruoja raiteliai.

Pilies kieme veikiančioje mugėje tradicinių amatų meistrai rodo savo dirbinius. Padedant profesionalams kiekvienas norintis gali pasigaminti kokį naudingą reikmenį ar gražų suvenyrą, o specialiai žaidynėms atidarytoje smuklėje lankytojams siūloma pasistiprinti ir atsigaivinti.

Išradingai ir turiningai menama pilies praeitis, minima jos svarba Lietuvos istorijoje, prisimenamos su Medininkais susijusios žymios asmenybės bei legendos. Ypatingą atmosferą kuria senovinės muzikos garsai, apeiginės giesmės, aukurai.

 

Šviečiamieji užsiėmimai

Medininkų pilyje organizuojami ir įvairūs šviečiamieji užsiėmimai, skirti mokyklinio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems. Pradinių klasių moksleiviams siūloma dalyvauti pamokėlėje apie protėvių išpažintą tikėjimą, pasakojama apie senovės baltų dievus, kunigaikščius, krivius ir vaidilutes. Kitoje pamokoje pristatoma viduramžių miestų architektūra, pasakojama apie rengimosi būdus ir prieš šimtmečius gyvenusios visuomenės ypatumus.

Vyresni mokiniai kviečiami pasigilinti į pasaulio ir Lietuvos pinigų istoriją, susipažinti su pinigų gamybos subtilybėmis. O pilies kieme rengiamais mokymais susidomės ne tik vaikai, bet ir suaugusieji, mat čia kalbama apie šaudymo iš lanko meną, parodoma, kaip lanku naudotis.

Tad Medininkų pilyje galima daug ką ne tik teoriškai sužinoti, bet ir praktiškai išbandyti. O tai išties įsimintina patirtis!


Adresas: Šv. Kazimiero g. 2, Medininkų k., Medininkų sen., Vilniaus r.